Sık Sorulan Sorular

Bir kurumda iş süreçlerinin tanımlanması, optimizasyonu, modellemenin yapılması, sürekli izlenmesi ve iyileştirilmesi döngüsüne süreç yönetimi denir
Aranan herhangi bir veriyi bulmada ve raporlamada zorluklar, E-posta ile yapılan haberleşmeler veya dosya transferlerinde en son versiyonun takip edilememesi, Çok fazla basılı doküman bulunmasından dolayı belgeyi izlemenin ve son haline ulaşmanın zor olması, Prosedür ve standartların uygulanmasında yaşanan sıkıntılar, Ekip olarak iş yapma zorluğu, lokasyon farklılıkları Manuel yürütülen süreçleri elektronik ortama aktarma isteği
BPM işlerin insan odaklı (karar vermekle ilgili) kısmını yönetir. ERP işin statik kısmına odaklanır (BPM 2000’lerde ERP’nin süreç odaklı yönetimdeki eksikliklerinden dolayı ortaya çıkmış bir yönetim sistemidir). Raporlama, Doküman Yönetimi, Kuruma Özgü Esnek Yapı BPM’in odak noktasındaki alanlardır.
Kurumsal bilgilerinize her an her yerden en güncel haline ulaşabilmek ve bilgilerinizi işleyebilmeniz için web tabanlı uygulamaları kullanmalısınız.
Probiz ihtiyaçlarınız doğrultusunda size sunduğu BPM ürünü ile başarınızı arttıracaktır. Bu ürünü profesyonel servis ekibi ile iş süreçlerinize değer katmayı hedefleyen endüstri mühendisleri geliştirmektedir.
Platformumuz sektör bağımsızdır. Ancak bugüne kadar yaptığımız projeler doğrultusunda; Enerji, İnşaat Taahhüt, Proje Taahhüt, Otomotiv, Fiziki Güvenlik ve İSG konularında uzmanlaştığımızı söyleyebiliriz.
Programın fiyatını kullanıcı lisansları ve kurumunuza harcanacak proje süresinin insan/gün ücreti oluşturur. Program lisans fiyatları kullanıcı sayısına göre değişiklik gösterir. Kurumunuz gelişimi ve ortaya çıkacak yeni ihtiyaçlar doğrultusunda istediğiniz zaman yeni modüllerin eklenmesi gerçekleştirilebilir.
Çeşitli yöntemlerle entegrasyon yapılabilir: excel, xml dosya paylaşımı, web servisler, veritabanından veriyi doğrudan okumak gibi birçok entegrasyon yöntemi mümkündür.
IOS ve Android uygulamamız mevcuttur.
İlk bir yıl boyunca destek hizmetleri satış sözleşmenize dahildir. Sonrası için yıllık bakım sözleşmeleri yapmamız gerekir. Bu destek çerçevesinde; versiyon geçişleri, telefon desteği, hata çözümü gibi işlemler yapılır.